Dobra strona internetowa – to znaczy, jaka?

Ze stronami internetowymi jest trochę tak, jak z ubraniami; jednym spodobają się proste i eleganckie, jeszcze inni cenią ekstrawagancję, jeszcze inni praktyczność, a producentowi zależy głównie na sprzedaży produktów. Żeby jednak móc skutecznie produkować odzież, musi on dobrze poznać swoich klientów – to co lubią, ich zwyczaje, oczekiwania i zmysł estetyczny. Ponadto, musi oszacować zasobność ich portfeli, żeby wiedzieć, jak wycenić swoje produkty.

Bez odpowiedniego przygotowania nie sprzeda bowiem ani jednej sztuki odzieży.
Ta sama zasada spełnia się w odniesieniu do stron internetowych. Projektując stronę, lub zlecając jej stworzenie, musimy mieć w pamięci cały czas to, jaki dana strona będzie mieć cel. Następnie musimy się zastanowić, jak ten cel spełnić w odniesieniu do jej przyszłych użytkowników; tego co lubią, ich zwyczajów, oczekiwań i zmysłu estetycznego.

strony www

Czego potrzeba, żeby stworzyć stronę?

Zacznijmy od tego, że potrzeba odpowiednich do potrzeb umiejętności. W dzisiejszych czasach niemal każdy, po krótkiej nauce, jest w stanie zbudować własną, prostą stronę korzystając z gotowych szablonów. Jednak żeby stworzyć prawdziwie wyjątkową, niepowtarzalną stronę potrzeba już odpowiednich umiejętności.

Nad stronami internetowymi często pracują duże zespoły ludzi, wśród których ktoś jest odpowiedzialny za aspekty marketingowe, ktoś inny za grafiki, jeszcze ktoś inny za UX (User Experience), ktoś za programowanie i tak dalej i tak dalej.

Im bardziej profesjonalnej i skomplikowanej strony potrzebujemy, tym więcej czynników musimy wziąć pod uwagę. Poza umiejętnościami, potrzeba odpowiedniego oprogramowania. Niezbędny będzie również CMS, czyli system zarządzania treścią.

Tworzyć samemu, czy oddać się w ręce specjalistów?

Ponownie, odpowiedź na to pytanie zależna jest od tego, jakie mamy potrzeby. O ile proste strony, przeznaczone na blog osobisty lub podobne rodzaje działalności, można stworzyć samemu korzystając z prostych szablonów dostępnych za pośrednictwem chociażby WordPressa.

O tyle tworzenie stron profesjonalnych, przeznaczonych do bycia wizytówkami firmy lub platformami e-commerce, najlepiej jest zlecić specjalistom. Zespół profesjonalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie, z pewnością dużo szybciej i sprawniej stworzy stronę, która będzie dobrze zoptymalizowana i spełni oczekiwania klientów.