Internet niejedno ma imię, czyli kilka słów o dostawcach.

Lata temu, gdy internet w Polsce jeszcze raczkował, rynek dostawców internetu w Polsce był zdecydowanie mniejszy i z perspektywy konsumenta dużo prostszy, niż obecnie. Zaczynając od łącza „po kablu” dostarczanego przez Telekomunikację Polską, który stawiał użytkowników przez prostym wyborem, że można albo rozmawiać przez telefon stacjonarny, albo surfować po internecie, do dzisiaj.

A jak sytuacja wygląda obecnie? Telekomunikacja Polska zmieniła się w Orange Polska, kable zostały w większości zamienione na światłowody, telefony stacjonarne w większości zniknęły z polskich domów, a słownictwo użytkowników internetu ewoluowało i niemal nikt już dzisiaj nie mówi o „surfowaniu” w kontekście przeglądania internetu.
Jednym słowem zmieniło się wszystko, łącznie z dostawcami.

Tych w międzyczasie na rynku wielu się pojawiło, kilku upadło, a jeszcze kilku zmieniało swoje nazwy. Co jakiś czas wprowadzana jest nowa, mniej lub bardziej przełomowa, technologia, która zmusza ich do modyfikowania oferty. Jak dzisiaj przedstawia się sytuacja na rynku dostawców internetu?

internet

Najpopularniejsi dostawcy internetu w Polsce.

Jacy są obecni giganci rynkowi? Z czyich usług najchętniej korzystają Polacy?

Nie można się zbytnio oszukiwać – często największe firmy na rynku mogą sobie pozwolić na konkurencyjne ceny i wysoką jakość usług, plus wiele z tych firm posiada swoją własną, rozbudowaną infrastrukturę. Jacy są obecnie liderzy na polskim rynku?

Posiadając potężne korzenie w postaci Telekomunikacji Polskiej i CTK Centertel, nie może dziwić dobra pozycja Orange na polskim rynku. Innymi popularnymi i cieszącymi się zaufaniem klientów od lat markami są Plus, Play, Vectra, UPC i Netia. Oczywiście jest również mnóstwo innych, mniej popularnych firm, oferujących usługi internetowe, jednak wymienione wyżej są wieloletnimi liderami rynku.

Jak wybrać dostawcę usług internetowych dla siebie?

To zależy od tego, czego potrzebujesz! Różni dostawcy mają różne oferty dla różnych typów usług, różni się również ich zasięg i stopień rozbudowania ich infrastruktury w różnych częściach kraju.

Z pewnością jednak dobrym punktem, by zacząć poszukiwania, jest wyjście od swojego obecnego dostawcy usług telefonicznych lub telewizji; być może będzie posiadać w ofercie interesujący nas pakiet, zaś wielu dostawców oferuje zniżki dla klientów decydujących się na różne usługi w tej samej firmie.